Headteacher – Richard Gower 

Deputy Headteacher – Victoria Monk

Assistant Headteacher – Holly Graff


Year Group Teacher name Additional teachers Teaching Assistants
Pre-School Miss Kurtul Mrs Denison, Miss Noles,
Mrs Spencer-Frost, Miss Steel
Reception Mrs Cartwright**, Miss Hayhoe, Mrs Crane, Mrs Wilkinson, Mr Cash Miss Goodman and Mrs Benson Mrs Hayes, Miss Garland,
Mrs Frankland, Mrs Johnson
Year 1 Mrs Robertson*
Mrs Rendell /Mrs Stacey,
Mrs Nichol, Mrs Sherlock
Mrs Hiles, Miss Hiles, Mrs Wright,
Mrs Rowley, Mr Culwick
Year 2 Mrs Billington*, Mrs Kelly, Miss Chaney, Miss Hall Mrs Alkan, Miss Fulwood,
Mrs Johnson, Mr Davis, Mrs Knipe
Year 3 Mr Maguire**, Miss Willis,
Miss Pawsey
Mrs Braggington, Mrs Fernandez,
Mrs Michelo
Year 4 Mrs Power/Mrs Millar,
Miss Acreman, Mrs Cutler
Mrs Snell, Mrs Thompson, Mrs Hawke
Year 5 Miss Pollard, Miss Reade, Mrs Weller Mr Acreman, Mrs Philips, Mrs Bircham, Mrs Prescott
Year 6 Miss Atkinson, Mr Hart, Miss Graff, Mrs Small Mrs Newton, Mrs Tyas

Additional Support Staff:

Shelagh Swatridge — SENCO — Tu/W/Th

Bev Sewell and Tracy Tyas – HLTA’s 

Debbie Randall – Speech Therapist x4 days 

Tracy Cole – Pastoral Support Team Leader 

Glynis Page – Pastoral Support Team Leader 

Alex Poll – Parenting support Tu/Fri 

Jane Leigh – Learning Mentor for LAC — Mon am/Thurs am/Fri am 

Karen Goodman – Play Therapy — Friday

Karen Goodman – Nurture — Wed/Thurs pm 


Office and Site Staff

Business Manager – Kim Bainton

Finance Manager – Debbie Francis

Office Manager – Tania Peden

Senior Admin Manager – Penny Belmont

Site Manager – Trevor Evans

Assistant Site Manager – Simon Francis

Cleaners – Pat Garland, Barbara Evans, Donna Garland, Angela Gardner

ICT Technician – Shane Culwick


Lunchtime Supervisors

Anne Morrow, Michelle McGowan, Christine Hansford, Teresa Brooke, Valerie Davis, Trevor Evans, Shane Culwick, Sarah Fish, Emma Rogers, Mark Acreman, Richard Davis, Jo Snell, Sarah Hiles, Liz Thompson, Charlotte  Fulwood, Jacqui Braggington, Nicky Ward, Donna Lord, Arjeta Asamataj


Hot Meals Catering Assistants

Paula Randall, Pat Garland, Michelle McGowan


Extended Schools Co-Ordinator

Paula Randall


Breakfast Club Supervisors

Liz Thompson, Jo Snell, Sarah Fish


After School Club Leaders

Gemma Spencer-Frost, Natalie Wright, Emma Rogers, Annie Johnson

* Year Leader         ** Phase Leader